تبلیغات
پــــــوشــــــــاكBlue Star
[ طراحی : روز گذر ] [ Weblog Themes By : roozgozar ]

پــــــوشــــــــاكBlue Star
پــوشـاكBlue Star انتخاب باتوست میتوانی بهترین باشی یادت باشد. استیوجابز ازپاركینگ خانه اش شروع كرد، تو هم میتوانی
نویسندگان
لینک ویژه
اتحادیه صنف پوشاك كشور
پیوندهای روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد1
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
تماس با ما
 

برای حفظ و احیای لباس سنتی زنان تالش تاکنون کار چندانی صورت نگرفته به طوری که این پوشش که حجاب کامل محسوب می شود و نشانه پیوند عمیق آداب و سنن تالشیان با ارزشهای دینی است ، امروزه فقط در برخی از روستاها جایگاه خود را حفظ کرده است.
در این میان تلاش و همت یک بانوی هنرمند تالشی در احیای این پوشش و نمایش آن در عرصه های مختلف نشانگر این است که هنور افرادی هستند که دل در گرو فرهنگ بومی منطقه دارند.
'سکینه پورمحمود' هنرمند ظریف کار تالشی متولد 1355 و کارشناس ادبیات فارسی ، صنعتگر میراث فرهنگی و ساکن روستای آلالان اسالم است که با برپایی یک نمایشگاه و فروشگاه در شهر تالش، پرچمدار عرضه این نوع پوشش زنانه به تالشیها شده است.
وی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: به علت علاقه خاص به هویت و سنت ایرانی و تالشی، به دوخت و دوز لباس های محلی تالشی روی آوردم و در کنار آن به دوخت انواع لباس های محلی از جمله کردی ، گیلکی ، مازندرانی و شیرازی نیز می پردازم.
وی می گوید: من زیبایی خلقت خداوند را در تنوع زبانی ، لباس مردمان مختلف و تکثر نژادی دیدم و به همین علت تلاش کردم تا حجاب جامعه ایرانی را در قالب این لباسهای زیبا که مظهر کامل حجاب و عفاف ایرانی است ، به نمایش بگذارم.
وی با تاکید بر لزوم حمایت مسوولان از هنرمندان و اهتمام آنها به حفظ لباس بومی ادامه داد: برگزاری نمایشگاه در هر شش ماه از سال و ارایه این لباسها در نمایشگاه های شهرستان نیازمند توجه ویژه مسوولان است.
پورمحمود با اشاره به اینکه لباس زیبای زنان تالشی در کشور یونان و آلمان رتبه نخست المپیاد لباس اقوام را کسب کرده، گفت: خوشبختانه مردم مهربان و مهمان نواز ایران استقبال خوبی از نمایشگاه سنتی لباس تالشی می کنند و خواهران و برادران ترک و کرد عزیز ما نیز استقبال خوبی داشته اند.
وی اضافه کرد: نزدیک دو سال است که در تالش با دایر کردن کارگاهی مشغول به کار هستم و تمام تلاشم این است که با قیمت مناسب لباس تهیه کنم تا همه اقشار قدرت خرید این لباسهای گران قیمت را داشته باشند.
وی اظهار داشت: این لباسها ترکیبی از یک دامن 12 متری با یک نوار و شلوار دو متری و پیراهن 5/2 متری و نیز جلیقه 55 سانتی متری و یک روسری می باشد.
این بانوی هنرمند تالشی ادامه داد: زنان تالشی دامن 12 متری این مجموعه لباس را در سالهای گذشته در عروسی ها داخل شلوار پرچین می گذاشتند و سوار بر اسبهای چابک شده و به دنبال عروس می رفتند و دور جلیقه این مجموعه لباس نیز سکه دوزی انجام می دادند.
وی خاطرنشان ساخت: این لباس در رنگهای مختلف دوخته می شود ولی رنگ خاص و غالب لباس سنتی عروسی تالشیها ، قرمز است به طوری که پیراهن و دامن سفید و یا برعکس با جلیقه مشکی دوخته می شود.
پورمحمود گفت: انسان ذاتاً زیبادوست است و ناخودآگاه به اطرافیان زیبایی می دهد و جای خوشحالی است که زنان منطقه اسالم ، خرجگیل ، پره سر ، رضوانشهر و ماسال ضمن تداوم استفاده از لباس زنان تالشی خیلی به سنت ارزش قائل هستند و احترام خاصی برای این لباس می گذارند.
وی توجه به مولفه های فرهنگ بومی و محلی را موجب تقویت باورها و رفتار ما در برابر تهاجمات فرهنگی دانست و بیان کرد: ما اگر دست به دست هم دهیم و زنجیروار از تهاجم فرهنگی جلوگیری کنیم می توانیم لباس خود را به عنوان یکی از نمادهای فرهنگ ایرانی به خارجی ها بقبولانیم چرا که استقبال آنها از نمایشگاه های لباسهای محلی نشان داده که ملل دیگر لباسهای ما را خیلی دوست دارند. ک/4


[ 18 اسفند 92 ] [ 07:56 ق.ظ ] [ جانعلی ]
تصاویر زیباسازی نایت اسکین
درباره وبلاگ

پــــــوشــــــــاكBlue Star
هستیم برای امروز میمانیم برای فردا
تولیدكننده شلوارجین-كتان-كش-مخمل زنانه ودخترانه دركل ایران
انتخاب وبلاگ برتر 15309
لینک های مفید