تبلیغات
پــــــوشــــــــاكBlue Star
[ طراحی : روز گذر ] [ Weblog Themes By : roozgozar ]

پــــــوشــــــــاكBlue Star
پــوشـاكBlue Star انتخاب باتوست میتوانی بهترین باشی یادت باشد. استیوجابز ازپاركینگ خانه اش شروع كرد، تو هم میتوانی
نویسندگان
لینک ویژه
اتحادیه صنف پوشاك كشور
پیوندهای روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد1
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
تماس با ما
 

کاربرد پارچه های سه بعدی در پوشاک و لباس های ورزشی


در حال حاضر استفاده از پارچه های حلوقی تاری سه بعدی برای افزایش احساس راحتی بیشتر در کفش های ورزشی بسیار رایج شده است. این پارچه با توجه دارا بودن قابلیت نفوذ و خروج هوا در هنگام ورزش، در تولید کفش های ورزشی بسیار مناسب می باشند. این کفش ها با توجه به قابلیت بازگشت آنها، از انعطاف پذیری و نرمی خاصی برخوردار می باشند. ضمن اینکه از لحاظ وزن و راحتی نیز قال مقایسه با انواع دیگر کفش ها نیستند. تعریق حاصل از پوست بدن می تواند از طریق لایه داخلی پارچه جذب شده و به لایه میانی پارچه انتقال داده شود. سپس با تبخیر سطحی از لایه خارجی موجب خنک شدن بدن گردد. این در حالی است که به واسطه عبور رطوبت به لایه میانی، پوست بدن تماس کمی با رطوبت داشته و احساس راحتی مناسبی برای فرد حاصل می گردد. خصوصیات ذکر شده سبب شده که علاوه بر کاربرد این پارچه ەا در کفش های ورزشی، از آنها برای تولید کیف، کوله پشتی، البسه ورزشی، زانو بند و آرنج بندهای مخصوص ورزش اسکیت و ژاکت های مخصوص کوه نوردی نیز استفاده شود. شکل ۴ نمونه هائی از کاربردهای این از پارچه ها را برای مصارف ورزشی و پوشاک نشان می دهد.

این تصویر تغییر اندازه داده شده است. روی نوار جهت مشاهده سایز اصلی تصویر کلیک کنید. سایز اصلی تصویر 990x846 می باشد و حجم آن 31KB است.

 ● استفاده در پوشاک مقاوم در برابر حرارت
یکی دیگر از کاربردهای پارچه های سه بعدی به عنوان آستری در لباس های آتش نشان ها می باشد که از مقاومت حرارتی بالائی می بایست برخوردار باشند. برای این منظور لازم است تا طبق استاندارد DIN EN ۵۳۳، این پارچه ها ویژگی های زیر را دارا باشند:
ـ گرمای تولید شده توسط آتش و یا منبع دیگر را به بدن انتقال ندهند و یا کمترین حالت انتقال را داشته باشند.
ـ خصوصیات ابعادی خود را پس از شستشو از دست ندهند.
ـ به اندازه کافی گرم و سبک باشند.
ـ راحت بوده و هنگام استفاده از آن بدن در شرایط راحتی مناسبی قرار گیرند و آزادی حرکت بدن را مختل نسازند.
در مجموع رفتار فیزیولوژیکی و راحتی پوشش لباس های محافظ عامل های بسیار مهمی می باشند. در برری که مؤسسه تحقیقات ملی حفاظت در برابر آتش (NFPA ۴) انجام داده مشخص شده که بیش از نیمی از مرگ آتش نشان ها دهنده اهمیت مسأله راحتی پوشش و انتقال حرارت این پارچه ها می باشد. یکی از فاکتورهای مهم در رفتار فیزیولوژیکی منسوجات قابلیت آنها به نگهداری و انتقال رطوبت به سطوح داخلی خود می باشد، تا از به وجود آمدن یک لایه مرطوب روی سطح بدن جلوگیری شود و در نهایت احساس راحتی مناسبی برای فرد حاصل آید. در این زمینه پارچه های سه بعدی دارای شرایط ایده الی می باشند.
از جمله موارد کاربرد دیگر پارچه های سه بعدی همراه با خواص محافظتی، در روکش های ضد آتش برای تشک های بیمارستان ها، خانه های پرستاری، خانه های سالمندان و هتل ها می باشد. برای استفاده این پارچه ها در موارد ذکر شده، پارچه باید دارای خواص زیر باشد:
ـ مقاوم در برابر شعله ور شدن
ـ ثبات ابعادی و فشارپذیری مناسب
ـ جذب و انتقال رطوبت
ـ حفظ فاصله مناسب بین دو لایه پارچه برای حصول اطمینان از گردش هوای کافی و کنترل درجه حرارت بدن
ـ رفتار خوش آیند و مناسبی با پوست بدن داشته باشد
ـ زیر دست خوبی داشته و قابل شستشو باشد
با توجه به ساختار پارچه های سه بعدی و حبس فیزیکی مقدار قابل توجهی از هوا بین دو سطح پارچه، سبب شده که این پارچه ها خواص مطلوبی از لحاظ عایق حرارتی از خود نشان دهند. روی خواص آتش پذیری این پارچه ها آزمایشاتی انجام داد. برای این کار دو سری از این پارچه ها را به صورت زیر تولید کرده و آنها را طبق استاندارد DIN EN ۴۶۹ در برابر درجه حرارت زیاد قرار داده و طبق جدول ۱ نتایجی را بدست آورد. برای این کار از دو سری پارچه استفاده کرد:
BG۱ با الیاف Nomex نوع Delta با وزن تقریبی gr/m۲۱۹۵
BG۲ با الیاف Nomex نوع II با وزن تقریبی gr/m^۲ ۲۶۵
همان طور که در جدول مشاهده می شود هر دو نمونه که مواد اولیه آنها طبق استاندارد ذکر شده تهیه شده بود، ملزومات یک پارچه را از لحاظ ضد آتش بودن بدون هیچ گونه مشکلی برآورده می کند.


[ 22 فروردین 93 ] [ 07:40 ق.ظ ] [ جانعلی ]
تصاویر زیباسازی نایت اسکین
درباره وبلاگ

پــــــوشــــــــاكBlue Star
هستیم برای امروز میمانیم برای فردا
تولیدكننده شلوارجین-كتان-كش-مخمل زنانه ودخترانه دركل ایران
انتخاب وبلاگ برتر 15309
لینک های مفید