تبلیغات
پــــــوشــــــــاكBlue Star
[ طراحی : روز گذر ] [ Weblog Themes By : roozgozar ]

پــــــوشــــــــاكBlue Star
پــوشـاكBlue Star انتخاب باتوست میتوانی بهترین باشی یادت باشد. استیوجابز ازپاركینگ خانه اش شروع كرد، تو هم میتوانی
نویسندگان
لینک ویژه
اتحادیه صنف پوشاك كشور
پیوندهای روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد1
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
تماس با ما

تاریخچه لباس در دوران های مختلف

در یكی از كتاب‌های روت ترنویل كاكس، از پژوهشگران برجسته تاریخ پوشاك كه با عنوان «تاریخ لباس» به فارسی ترجمه شده، دو نوآوری ایرانیان در پوشاك را یادآور شده است؛ نخست این‌كه ایرانیان باستان، زیر بالاپوش خود، پیراهن و شلوار زیر و جوراب می‌پوشیدند و دوم این‌كه بالاپوش‌های دراز ایرانی جای خود را به كتی داد كه روی شلوار پوشیده می‌شد و بی‌گمان ایران خاستگاه كت و شلوار استاندارد امروز مردان است.

شواهد بسیاری نشان می‌دهد كه شلوار از عناصر اصلی پوشاك ایرانیان بوده و در فرهنگ‌ها و تمدن‌های دیگر از جمله آشوریان، بابلیان و یونانیان وجود نداشته است. در نقوش طاق بستان و بشقاب‌های نقره‌ای باقی‌مانده از دوره ساسانی كتی كوتاه دیده می‌شود كه نشانگر آن است كه پادشاهان، گاهی از یك كت كوتاه با آستین بلند استفاده می‌كرده‌اند. این كت جلو باز بوده و بلندی آن تا زیر سینه می‌رسید و با دكمه‌ای دایره‌ای‌شكل در جلوی سینه بسته می‌شد. دور سینه و یقه نیز مزین به نوارهای زیبا بوده است. علاوه بر آثار به دست آمده، نوشته‌های تاریخ‌نگاران یونانی مانند هردوت نیز بازتاب‌دهنده این نوآوری ایرانی ا‌ست.
یونانی‌ها ایرانیان را به‌دلیل پوشیدن شلوار به‌سخره می‌گرفتند و حتی هنگامی‌كه اسكندر شیفته پوشاك ایرانی شد از پوشیدن شلوار سر باز زد. در زمان اشكانیان شلوار و بالاپوش‌های آستین‌دار تن‌پوش مرسوم در سراسر خاور نزدیك شد. نمونه‌ای از شلوار و پیراهن این دوره را در پیكره فلزی‌ یك سردار اشكانی می‌توان دید كه در موزه ایران باستان نگهداری می‌شود.

شلوار شاید نه به شیوه امروزی، اما همواره در فرهنگ و در دوران مختلف حكومت‌های ایران وجود داشته و اغلب حتی مورد استفاده زنان نیز قرار می‌گرفته است. پیش از ورود اسلام به ایران، شلوارها عموما شلوارهای تنگ و چسبانی بودند كه با چكمه و به‌منظور سواركاری و جنگاوری مورد استفاده قرار می‌گرفتند. بعد از اسلام این شلوارها تغییر شكل دادند و شبیه‌تر به شلوارهای كردی امروزی گشتند و بالاپوش‌ها نیز جای خود را با قبا عوض نمودند. این نوع پوشش كه در دوران قاجار نیز بسیار متداول بود پس از سفر ناصر‌الدین‌شاه به اروپا با ویژگی‌های غربی در‌آمیخت. به‌گونه‌ای كه وی قبایی در بر می‌كرد كه بلندای آن به زانو می‌رسید و تا حدی شبیه به كت‌های امروزی بود تا آنجا كه پولاك تاریخ‌نویس انگلیسی در مورد پوشش شاه چنین نقل می‌كند كه: «شاه نیمه اروپایی و نیمه ایرانی لباس می‌پوشد.»

یونانی‌ها ایرانیان را به‌دلیل پوشیدن شلوار به‌سخره می‌گرفتند و حتی هنگامی ‌كه اسكندر شیفته پوشاك ایرانی شد، از پوشیدن شلوار سر باز زد.

به روایتی كت و شلوار به شیوه امروزی از دوره صفوی رواج یافته است. نظریه‌ای وجود دارد مبنی بر این كه نقاشی‌های رضا عباسی در آن دوران این مطلب را عیان می‌كنند كه سبك پوشش مردان، به نوعی پوشش غربی ایرانی شده است.

با این حال آن چه مسلم است كت و شلوار با سبك و سیاق غربی از دوره رضاخان و به‌ دلیل علاقه‌ای كه وی به تجددگرایی داشت وارد ایران شد. متأسفانه باید اذعان داشت با آن‌كه به‌وجود آمدن كت و شلوار‌های امروزی ریشه در فرهنگ غنی ایران دارد، ما هیچ رد پایی از ریشه ایرانی لباس مردانه در آن نمی‌یابیم. در صورتی‌كه ما می‌توانیم با بازگشت به ریشه‌های فرهنگی و تمدن ایرانی روح جهانی را در لباس مردانه زنده كنیم و در عوض آن‌كه پذیرای طرح‌های كشورهای دیگر باشیم، تبدیل به تولیدكننده طرح‌های اصیل و متفاوت گردیم و برای رسیدن به این امر، نیاز به فرهنگ‌سازی داریم. باید فرهنگ‌سازی جمعی و عمومی صورت بپذیرد تا طعم و سلیقه ایرانی‌ها تغییر یابد.


[ 7 اردیبهشت 93 ] [ 07:59 ق.ظ ] [ جانعلی ]
تصاویر زیباسازی نایت اسکین
درباره وبلاگ

پــــــوشــــــــاكBlue Star
هستیم برای امروز میمانیم برای فردا
تولیدكننده شلوارجین-كتان-كش-مخمل زنانه ودخترانه دركل ایران
انتخاب وبلاگ برتر 15309
لینک های مفید